U Hrvatskoj, regulative oko boravka i rada državljana iz trećih zemalja detaljno su definirane Zakonom o strancima. Treće zemlje u ovom kontekstu označavaju države koje nisu članice Europskog gospodarskog prostora (EGP) ili Švicarske Konfederacije.
Državljani trećih zemalja mogu boraviti u Hrvatskoj na različite načine, od kratkotrajnog do stalnog boravka, ovisno o svrsi njihovog boravka i zadovoljenju određenih uvjeta.
Kratkotrajni boravak
Kratkotrajni boravak je reguliran člankom 6. Zakonika o schengenskim granicama, omogućavajući boravak do 90 dana u razdoblju od 180 dana.
Tijekom ovog boravka, obvezno je prijaviti smještaj, a prijavu može obaviti pružatelj smještaja ili sam državljanin treće zemlje.
Posebna pažnja posvećuje se schengenskom kalkulatoru koji pomaže u izračunavanju trajanja boravka.
Privremeni boravak
Privremeni boravak može se odobriti za različite svrhe kao što su obiteljsko ujedinjenje, studiranje, rad, i druge. Važno je napomenuti da se zahtjev za privremenim boravkom podnosi u diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske prije ulaska u zemlju.
Ukoliko državljanin treće zemlje ne treba vizu za ulazak, zahtjev može podnijeti i u lokalnoj policijskoj upravi.
Uvjeti za odobrenje privremenog boravka
Za odobrenje privremenog boravka potrebno je zadovoljiti niz uvjeta, kao što su valjana putna isprava, sredstva za uzdržavanje, zdravstveno osiguranje, i slično.
Također, državljanin treće zemlje ne smije imati zabranu ulaska ili boravka u Hrvatskoj, niti smije predstavljati opasnost za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.
Upravne pristojbe
Postoji nekoliko pristojbi povezanih s procesom odobrenja privremenog boravka, uključujući upravne pristojbe za izdavanje odobrenja, izradu biometrijske dozvole boravka i druge, koje se plaćaju putem opće uplatnice ili internet bankarstva.
Ukidanje privremenog boravka
Privremeni boravak može se ukinuti ako prestanu postojati uvjeti za odobrenje, ako državljanin treće zemlje ima zabranu ulaska ili boravka, ili ako ne prijavi boravište u propisanom roku.
Državljanin treće zemlje ne smije boraviti u Hrvatskoj suprotno svrsi odobrenja privremenog boravka.
Uz ove ključne točke, postoji i niz drugih specifičnih regulativa i uvjeta koji se odnose na državljane trećih zemalja u Hrvatskoj, uključujući posebne pravilnike za studente, istraživače, radnike i druge kategorije stranaca.
Važno je svjesno pristupiti procesu, biti informiran i slijediti sve propisane korake kako bi proces boravka i rada u Hrvatskoj bio što jednostavniji i u skladu s hrvatskim zakonima.